tr

Yaşam Koçluğu (MYK) Mentorluk

Yaşam Koçluğu (MYK) Mentorluk

Mentorluk Nedir?

Mentorluk, belirli bir beceri veya uzmanlığa sahip bir kişinin, bir başkasının gelişimine yol göstererek ve bilgilendirerek katkıda bulunmasıdır. Mentorluk bugün ve geleceğe odaklı bir süreçtir.

Mentor; kişiyle, yürüyeceği yol ve yolculukla ilgili deneyimini ve bilgisini paylaşan, eğitim veren, yol gösteren, rol model olan ve o kişinin o alanda kendi geçtiği yolu ve yöntemleri oluşturmasını destekleyen kişidir.

Mentor güvenilir bir rehberdir. İş hayatına yeni katılacak, hedeflerini henüz belirleyememiş gençlerin yol göstericisi rolünü üstlenen mentorlara ihtiyaç günden güne artmaktadır.

Mesleki eğitim sürecini kısaltmak ve bu süreci en az hatayla atlatmak isteyenlerin mentorluk hizmeti almayı düşünmeleri gerekmektedir.

Mavi Adım Mentorluk programları koçluk mesleğine yeni başlayan koçların kısa sürede bu mesleği etkili bir şekilde yapabilmelerini sağlayacak şekilde tasarlandı ve uygulanmaktadır.

Mentorluk; yaşam koçluğu mentorluk, öğrenci koçluğu mentorluğu ve MYK sınav mentorluğu şeklinde uygulanmaktadır.

Programın Amacı

Mezun koçlarımıza ve mesleğe yeni başlayan koçlara özgüven kazandırarak koçluğu etkin bir şekilde yapabilmelerine destek sağlamaktır.

MYK sınavına hazırlanan koçlara koçluk görüşmesi dahil bütün sınav aşamalarında destek sağlamaktır.

Programının İçeriği

Mentorluk, büyük oranda koçluk görüşmesine odaklanmıştır. Yeni başlayan koçlar için en önemli konu olan görüşmeyi nasıl yapacağım, nereden başlayacağım, nasıl daha güzel koçluk yapabilirim sorularına cevap verecek şekilde hazırlanmıştır.

Koçluk görüşmesinin aşamaları ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır.

Programda uyguladığımız koçluk görüşme deneyimlerinde Mavi Adım öz yeterlilik formu uygulanarak geliştirici geribildirim sağlanmaktadır.

Programın Faydası

Koçluk görüşmelerini etkin bir şekilde yapabilmek için tecrübe kazanmak çok önemlidir.

Deneyimli koçlardan alacağınız mentorluk eğitimi ile bu tecrübe kazanımını çok hızlandıracak ve mesleğinizin başında koçluğu doğru şekilde öğreneceksiniz.

MYK sınavlarına iyi bir şekilde hazırlanabileceksiniz.

Kimler Programa Katılmalı?

Koçluk mesleğine yeni adım atanlar ve başlangıç yapıp mesleğinde ilerleme sağlamak isteyenler ile MYK sınavlarına hazırlananlar bu programlara katılmalıdır.

Yaşam Koçluğu Mentorlukde Niçin Mavi Adım?

  • Mavi Adım olarak; programa katılanlara koçluk görüşmesinin hızlı, etkin ve kolay bir şekilde anlaşılmasına yönelik özverili ve metodolojik anlatım ile doküman desteği vermekteyiz.
  • MYK Mentorluk, MYK belgeli koçlar tarafından verilmektedir.
  • Mentorluk esnasında gerçek koçluk görüşmesi izleyeceksiniz.
  • Mentorluk süresince koçluk alma ve koçluk yapma deneyimi yaşayacaksınız.
  • Mentorluk grubu içinde eşleştirmeleri ile mentorluk dışında da ilave koçluk alıp verme deneyimine sahip olacaksınız.