tr

Öğrencilerin derste başarılı olmaları için ebeveynler neler yapmalıdır_

Öğrencilerin derste başarılı olmaları için ebeveynler neler yapmalıdır_

Çocukların derslerinde başarılı olması için okul, aile ve çocuklar arasında sistemli bir işbirliği olması gerekir. Kuşkusuz anne ve babalara düşen, kolaylıkla yapılabilecek, yaptıkları taktirde de öğrencinin başarısına önemli etkileri olacak görevler vardır.

Bunları genel anlamda sınıflandırarak aşağıda sıraladık. Ancak her çocuk farklı olduğu için çocukların bireysel ihtiyaçlarına uygun destek stratejisi belirlemek önemlidir.

 • Çocuğunuza Dersleri İle İlgili Olduğunuzu Gösterin:

Çocuğunuzun öğrenme sürecine yeri geldiğinde dahil olun, öğrendikleri konuları zaman zaman sorun.  Çocuğunuz sizin kendisi ile ilgilendiğinizi hissetmelidir. Sizin onunla ve dersleriyle ilgilenmeniz onun da derslere olan ilgisini artıracaktır. Burada önemli olan destekleyici bir iletişim kurmak, aşırı kontrol ve baskıdan uzak durmaktır.

 • Çocuğunuzla İletişim Kurun:

Çocuğunuzla ders dışında da iletişim kurun. Sohbet edin. Onları etkili dinleyin. Konuşurken göz teması kurun, ona dönün ve ona önem verdiğinizi hissettirin. Bunlar hayatımızdaki temel iletişim kurallarıdır. Başkalarına belirli ölçüde uyguladığınız bu kuraraları en az onlar kadar kadar çocuklarınız da hakeder.

 • Öğretmenleriyle Görüşün:

Çocuğunuzun gelişimini anlamak için sık sık öğretmenleriyle görüşmeniz çocuğunuzla ilgili bilgi alarak onun gelişimini takip edebilmenize varsa yaşadığı sorunları zamanında öğrenerek ona destek olmanıza yardımcı olacaktır. Veli toplantılarını kaçırmayın.

 • Evde Ona Destek Olun:

Çocuğunuza evde derslerine düzenli bir şekilde çalışabileceği uygun bir çalışma ortamı sağlamak, çocuğunuzun motivasyonunu, odaklanmasını ve ders çalışma verimliliğini artıracaktır.

 • İlgi ve Yeteneklerini Keşfedin:

Çocuğunuzun ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfederek bu ilgi alanlarına uygun etkinliklere katılmasına mümkün olduğunca olanak sağlayın. Ebeveyn olarak istediğiniz değil çocukların yatkın olduğu ve ilgi alanlarına uygun faaaliyetlere yönlendirmeniz çok önemlidir.

 • Okuma Alışkanlığı Oluşturmasına Yardımcı Olun:

Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın en iyi yolu zaman zaman kendinizin de katıldığı  kitap okuma etkinliği düzenlemektir.  Okuma, genel öğrenme becerilerini geliştirir ve genel bilgi düzeyini artırır.

 • Soru Sormalarına Teşvik Edin:

Çocuğunuzu, dersleriyle ilgili konuları daha iyi anlamalarına yardımcı olacak sorular sorması konusunda teşvik edin. Bu, derslerde başarılı olmasını ve daha fazla sosyalleşmesini sağlayacak,  özgüvenini artıracaktır.

 • Dengeli Bir Yaşam Tarzı Teşvik Edin:

Yeterli uyku, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin zihinsel sağlığı da olumlu yönde etkilediğini anlamalarını sağlayın.

 • Sorumluluk Kazandırın:

Çocuğunuza kendi işini yapma konusunda sorumluluklar verin. Planlama, düzenleme ve zaman yönetimi gibi becerileri geliştirmelerine yardımcı olun. Bu, ebeveyn olarak çocuğunuzu hayata hazırlamada en başta gelen görevinizdir. Görev ve sorumluluklarını kendisi yerine getirmesini sağlayın.

 • Motivasyonu Artırmak İçin Ödüllendirin:

Çocuğunuz başarı gösterdiğinde ölçülü olacak şekilde  ödüller ve takdirlerle tepki verin. Ancak başarıyı sadece ödül için değil, kendiliğinden yapması konusunda teşvik edin.

 • Sorunları Çözmeye Yardımcı Olun:

Eğer çocuğunuz bir konuyu anlamakta zorlandığında veya üstesinden gelemeyeceğini düşündüğünde  birlikte çözüm yolları bulmaya çalışarak destek olun.