tr

İletişim Nedir?

İletişim  Nedir?

İletişim Nedir?

Hayatımıza anlam veren, bizi biz yapan kurduğumuz iletişimdir. İletişim o kadar önemlidir ki insanlar ilk doğdukları andan itibaren iletişime geçme ihtiyacı duyarlar. Bebekler rahatsız oldukları durumlarını ve ihtiyaçlarını ağlayarak dile getirirler. Küçük çocuklar daha çok beden dilleri ile kendilerini ifade ederler. Yetişkinler ise sözlü ve sözsüz iletişim yollarıyla kendilerini anlatmaya çalışırlar. Yani iletişim insanın her çağında en etkili unsurdur.

İletişimin olmadığı bir toplum düşünülemez. İlkel çağlardan bu zamana kadar iletişim biçimlerinde değişiklik olmuştur ancak iletişimin işlevinde çok köklü bir değişiklik meydana gelmemiştir. İnsanlar var oldukları andan itibaren çevreyi anlama, insanlarla iletişime geçme ihtiyaçları olmuştur.

İletişimin sağlıklı olması için anlayış, hoşgörü ve samimiyet şarttır. Dinlemeyi bilmek gerekir. En yanlış iletişim şekillerinin başında bedenen karşıdaki insanın dinleniyormuş gibi görünüp dinlememesidir. Bu samimiyetsizliğin bir göstergesidir.

  • Eleştiri, övgü ve geri bildirim nedir? İletişimde nasıl kaliteli bir geribildirim verebilirim?
  • İletişimde en önemli konulardan birisi, kişinin ben dili ile duygu ve düşüncelerini ifade ederek iletişim kurmasıdır.
  • Yaşadığınız herhangi bir durumun sizin üzerinizdeki etkisini kendi duygularınızdan ve düşüncelerinizden bahsederek yani ben dili ile ifade ederseniz, karşınızdaki kişi kendini korumaya geçmez.

Kullandığımız ifadeler tam niyetimizi yansıyor, söylemek istediğimizi karşı taraf tam anlıyor mu? Yanlış anlaşıldığım oluyor mu? Sorularının cevapları aranır.

Seminer Süresi

3 ders saati

 Alınabilecek Sertifikalar

Katılım Sertifikası

Seminer Katılım Şartı

Herkes katılabilir.

Seminer Kimler İçin Uygun?

Özellikle aile içi iletişimde sıkıntı yaşayanlar için uygundur.

Seminer Programının İçeriği

  • İletişim
  • Aile içi iletişim
  • Sen dili ben dili
  • İfadelerin Netleştirilmesi
  • Geribildirim

Seminerin Sonunda Neler Öğrenebileceksiniz?

Özellikle aile içi iletişimde fayda sağlayacağı için daha mutlu bir aile olma yolunda etkilidir. Ayrıca sen dili ben dili, etki alanı ilgi alan, ifadelerin netleştirilmesi ve geribildirim konularında size yardımcı olacaktır.

Seminer Takvimi

Bireysel veya toplu olarak istenen her zaman verilebilir.

 

GENİŞ BİLGİ İÇİN LÜTFEN FORMU DOLDURUNUZ